Özel Röportaj

Röportaj: Bahadır Karasu - Gencsinema.net

http://4.bp.blogspot.com/_V40DLwBJgpo/SW30kumOa3I/AAAAAAAAATQ/8_Kd2ei8QCk/s400/chris+with+orcs.JPG

Filmin yönetmeni Chris Bouchard çekimde


Bahadır : Bu filmi yapma fikri nereden geldi?

Brian : Chris Bouchard (Filmin Yönetmeni) Yüzüklerin efendisi kitabını bitirdikten sonra bu fikri üretti. Aragorn’un yaşamında bilinmeyen bir olayı ele aldı yani Aragorn kardeşliğe katılmadan önce Gollum’u aramaya çıkması konusunu ele aldık. Çok fazla bilgi yoktu ancak Chris’in ansiklopedik bilgileri sayesinde senaryoyu yazabildik. Chris filmin 30 dakika süreceğini söylemişti ancak prodüksiyon sırasında bazı sahnelerde eklendi ve 30 dakikadan daha uzun sürecek.

Filmin profesyonel gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Neredeyse Peter Jackson’un filminden farkı yok yani bu filme herhangi bir harcama yapıldı mı?

Bir filmin hiç para harcanmadan yapılabileceğini sanmıyorum filme £3000
gibi miktar harcandı ve birçok insan bunu öğrenince şaşırdı. Bu kadar az harcamanın nedeni kalabalık bir takıma sahip olmamız ve profesyonellerin projeye bedava girmesi oldu. Projedekiler oldukça memnunlar çünkü onlarda bizle gibi Yüzüklerin Efendisi hayranı. Umarım bir çok kişi tarafından izleniriz.

http://farm4.static.flickr.com/3259/2730796960_2ffb27fa60.jpg?v=0

Orta Dünya atmosferini filme nasıl yansıttınız. Amatör Yönetmen olarak gerçekten merak ediyorum bir fan filmi için gerçekten önemli bir nokta.

Brian : Filmin yapımı gerçekten şaşırtıcı ve önemli olan objektiften bakarken ne gördüğümüzdür. Londra etrafında , odun ağaç bolluğu olan yerlerde çekildi sahneler eğer sen de olsaydın bir çok köpek ve diğer canlı türlerini görebirlirdin fakat kurguda bunları kesiyoruz önemli nokta ise mekana göz gezdirmektir eğer onun Orta Dünya atmosferini yansıtmayacağını düşünüyorsanız vazgeçersiniz ayrıca CGI teklonojisine çok borçluyuz eğer çekimler tatmin etmiyorsa, post prodüksiyon esnasında bu sanal dünya yaratan teklonojiyi kullanıyoruz.

Daha önce hiç ünlü aktörlerle çalışmış mıydınız ? Şu an çalıştığınız aktörlerin geleceğin yıldızları olduğunu biliyorum

Arin Allridge bu çalışmada en yüksek üne sahip daha önce Bill de bir karakteri oynamış ( Bill polisi anlatan popüler ingiliz drama dizisi )

Film nasıl yayınlanacak internetten mi yoksa özel bir dvd mi piyasaya sürülecek?

İlk olarak internet ön planda fakat henüz karar verilmedi. Şubat sıraları filmin nasıl elde edilebileceği hakkında bilgileri yayınlayacağız ayrıca bizlere katkısı
olan fanlarada özel DVD yollanacak.

Aragorn’u oynayan aktör adı Adrian Webster galiba, orklarla dövüş sahneleri için herhangi bir eğitim aldımı?

Adrian iki önemli dövüş ustası tarafından eğitildi Ruth Copper-Brown ve Rachel Bown-Williams Adrian 6 günlük eğitim aldı ve öğretmenler daha çok çalışmak istediler iyi iş başardı gerçekten.

Hollywood sinema sektöründe çalışmayı düşündünüz mü?

Hollywood tüm filmcilerin hayali olmuştur ama bildiğim kadarı ile takımımızın Hollywood için herhangi bir planı yok.

http://www.residue-movie.com/th4g/bts/bts_ca10.jpg

Hunt For Gollum gerek çekimleri gerekse oyuncu performansıyla ses getirecek

Başka kısa filmlerinizden ve uzun metraj filmlerinizden bahsedebilir misin?

Chris bir başka yapımı olan Human Residue’yi yönetiyor. Daha tamamlanmadı ama bu yıl içinde bitecek umarım. Çalıştığım en son şey müzik video sanat projesi olan Underovertheclouds oldu. Gladys Julliane ve Ash bizim takımımızdan. Onların da Banshee Production adı altında yapımları var. Spencer ise şu an Umbrage adlı filmi ile uğraşıyor yakında çekimlerine başlanacak.

Başka bir LOTR fan filmi çekecek misiniz?

Sanmıyorum, Chris ilk olarak Human Residue’yi bitirmek istiyor ve bundan sonra bir çok proje olabilir. Ama takımın başka bir LOTR projesi düşündüklerini sanmıyorum özellikle bedava yer alan insanların bir kez daha çekim yapacaklarına. Çünkü eğlenceli olmasına
rağmen uzun ve yorucu bir deneyim.

Amatör yönetmen olarak bu soruyu kişisel olarak soruyorum IMDB’ye nasıl geçeriz? Siz geçebildiniz mi?

Bildiğim kadarıyla IMDB çok izleyeciye ulaşan yapımları kendi kayıt yapıyor ancak eğer siz kendinizi kayıt yaptırmak istiyorsanız ücret karşılığın filminizi kayıt edebilirsiniz bu 2 ay kadar süre alıyor. Biz de kendimiz kayıt yaptırdık.

Gelecek için başka projeler var mı? Eğer varsa biraz bahseder misin?

Şimdinin ana projesi Human Residue’dir. Chris bu yıl bitirmek istiyor. Gelecek için bir şey düşünmüyoruz şu an yukarıda bahsettiğim filmler dışında bir şey yok çünkü artık Hunt For Gollum’un bitirilmesine odaklandık daha bir çok yapılacak iş duruyor ve başka projelere kafa patlatmak için vakit bulamıyoruz.

FATİH'İN İSTANBUL'U FETH ETTİĞİ YAŞTAYIZ

Açıkçası Türk sinema hakkında geçen zamanlarda çok şey yazıp çizdim bundan önceki sitelerdede yayımlamıştım kah sitelerin kapatılması kah bazı teknik sorunlar nedeniyle yazılar kayboldu gitti ancak Genç Sinema sitemizle birlikte yeni makale serilerime devam etmek istiyorum


İlk makalenin ismini sizinde okuduğunuz gibi Fatih Sultan Mehmet'in genç yaşına rağmen kimsenin feth etmeyi başaramadığı ve peygamber efendimizin hadisine yakışan lider olmayı başaramadığı oldun padişahlardan öte olağan üstü planlarla kenti feth etmesiydi, kendisi bir çağı kapatıp bir çağı açtı, bunun yazacaklarımla ilgisi ne diye sorarsanız çok yakından bir ilgisi var sadece Türk Sinema Sanatı için söylüyorum geçmişimizle birlikte o kadar çamura batmış durumdayız ki Sinema sanat olmaktan çıkmış paraların geldiği bir banka olarak görülmeye başlamış.


Aslında baştan başlamak gerek biraz Türk Sinema tarihi hakkında bilgi vermek gerek ancak bunu bir başka makalede belirtmek istiyorum


http://img265.imageshack.us/img265/8202/67545339tt8.jpg


Evet gördüğünüz gibi diğer ülkelerle birlikte bizim de sinema tarihimiz eskilere dayanıyor. Yani geçmişe baktığımızda ne isviçre , ne diğer Türk ülkeleri ne de Hindistan , Afrika, Asya ülkelerinin sinema tarihi o kadar kalabalık değildir. Holywood'da Amerikan tarihi ile birlikte Türk sinema tarihi ile yarışacak Birkaç ülke vardır . İtalya , Fransa , İspanya bunlardan Birkaç tanesidir. Sinemanın kökeni bence Amerikadır. 2.Dünya savaşı sırasında bile yeni yapılan kameralar ile savaş kayıtları alınmış veya kısa filmler ve 1947 ile birlikte yeni yeni uzun metrajlar yapmaya başlamışlar. Aslında nostaljici ve klasikçi olmadığım için bu konuda fazla bilgim olmadığından dolayı fazla üstünde durmak istemiyorum sadece işin bizi ilgilendiren kısmına geldiğimizde şunları söylemek gerekir Amerika o yıllarda dünyaya yeni akörler kazandırırken bizim daha elimize klasik kameralar yeni geçiyordu demek istediğim biz gelişmeleri hep geriden takip ettik ve hala geriden takip ediyoruz. En basitinden örnek vermek gerekirse 1964 lerde amerikan ordusu interneti kurduğunda kimsenin haberi yoktu veya gizli bir şekilde kullanılıyordu sonra ne olduysa oldu 1998 yılında Türkiye'de halk internet ile yeni tanıştı 1998 ve 1964 aradaki farka bakın ciddi bir düşünelecek fark bu geriden izleme her sektörde mevcut sinema sektöründe olduğu gibi. Herneyse yıllar ilerledikçe Türk Sinema adamları Hindistanda bile bolywood var bizde niye böyle bir şey yok diye düşünmüş Yeşilçam böylelikle kurulmuştu. Clint Eastwood holywood da ise bizdede Ayhan Işık vardı ama amerikan sinema tekniği ile Türk sinema tekniği asla bir değildi yani düşük bütçeli filmler çeken Türkler asla Amerikanlara yetişmeyi düşünmüyordu hep aynı monoton konularla devam ediyordu hala daha devam ediyor görüyoruz dizilerde ve filmlerde hep aşk konuları tamam aşk güzel bir şey ama üstünde durulacak başka bir konu yokmuydu.

http://lickerish.files.wordpress.com/2008/08/clint-eastwood.jpghttp://xs216.xs.to/xs216/07241/olumsaati.JPG

Clint Eastwood ve Ayhan Işık Sinema tarihinin unutulmaz oyuncularıTek bir şey söyleyebilirim koskoca yeşilçam tarihinde bildiğim kadarıyla Uluslar arası izlenebilen bir tek yapım vardır O da Selvi Boylum Al Yazmalım yapımıdır. IMDB ( Uluslar arası Film Veri Tabanı ) de aldığı yüksek puanda dikkatleri çekiyordu. Halkımızın içinde ise pek çok şey sayabiliriz Habamam Sınıfı Kemal Sunal'ın komedi filmleri de bunlara dahil. Cüneyt Arkın'ın Kara Murat v.s filmlerini şu yıllarda Yurtdışında komedi filmi olarak izlendiğini söylelmekde yarar var.

http://www.kanal1.com.tr/im/kara_murat_fatihin_fermani/kara_murat_fatihin_fermani_2214_c.jpghttp://www.b-logmacik.com/wp-content/uploads/image/cuneyt-arkin.jpg

Ama neden peki nede uluslar arası başarıya ulaşacak bir yapım yapamıyoruz ? Neden Oscar tarihinde aday olan bir filmimiz dahi yok ,Sorgulamak gerek !

http://www.ekolay.net/sinema/images/22032007145739_38_462598osc.jpg

Oscar Tarihin de bir aday filmimizin bile olmaması büyük bir utanç bence
İstenilse yapılabilirmi , Neden yapılmıyor acaba Sinema Sanatı yanlış bir şekildemi anlaşılıyor ülkemizde.

Cevaplarına gelirse ise evet İstenilirse neden yapılmasın , Neden yapılmıyor sorusuna gelince bir çok neden var


Bakın Günümüz sinemasına Yönetmenlerimize Türkiye'deki ekonomik durumdan elbet kimse memnun değil ama Türkiye'de yabana atılacak bir ekonomide yok yani açlıkla boğuşan Bolywood ( yani hindistan film sektörü başarıya koşuyorken ( Slumdog Millonaire Holywood – Bolywood ortak olmasına rağmen oyunculukların fevkalade güzel olmasından dolayı 13. dalda oscar aldı. )

http://chud.com/articles/content_images/5/slumdog_millionaire.jpg

Slumdog Millionaire bana göre En iyi film ödülünü hak etmedi ancak Düşük bütçe ile Oscar'a milat getirdi
Günümüz sanat insanlarının gözünü para boyamış hangi sanat adamı kendi stlini sergiliyor günümüzde hangisi para için değilde film yapmak için film yapmak değilde Sinema sanatına uygun film yapmayı düşünüyor. Maalesef kimse diyebiliriz. Günümüz sinema filmlerine bakalım hangisi hatırı sayılabilir yapımlar en kötü olarak gördüğümüz Recep İvedik bile gişe rekorları kırıyorsa diyecek bir laf yok ki. Evet ekonomi yoktur istenilen bir yapım için gerekli ortam ve ekipman sağlanmamıştır ama yinede hatırısı sayılabilir bir film yapılabilir. Yine Amerikan sinemasından örnek verecek olursak sadece evde çekilen ve dialoglara ağırlıklı hatırı Sayılan bir film var izleyenler bilir düşük bütçe ile nasıl film çekilir diye bas bas bağırıyor adeta.

http://www.theofficialtonytodd.com/e107_images/newspost_images/MFE.jpg

Dediğim film The Man From Earth . Filmin senaryosu ne bir kitaba nede bir çizgi romana bağlı tamanen senaryosu bir insan üretimi ve mükemmel tarih bilgisi gerektiyor izlerken bile sıkıcı gibi gözüksede o 6 tane bilim adamımın kendisinin dünyanın ilk çağlarından beri varolduğunu ve hiç yaşlanmadığını iddia eden bir adamın hikayesini şaşkınlık içinde dinlemesine ister istemez ortak oluyoruz işte sinema sanatı budur İzleyiciyi olayın içine sürüklemek ve buda düşük bütçe bir filmde gerçekleşiyor. Evet görselliğin üstün olduğu filmler daha çok zevk verir. Patlamalar , Aksiyon olağan dışı varlıklar v.s bu filmler daha çok sevilir ama amaç düşük bütçe film yapımı ve bizim Yönetmenlerimizin şu filme biraz bakmalarına ihtiyaç var.

http://www.sonunuanlatma.com/wp-content/uploads/2008/07/the-man-from-earth.jpg

Sadece dialoglar üzerine kurulu bir film mekan olarak bir evde geçiyor , inanılmaz akıllı bir senaryo ile kendini izlettiriyor işte düşük bütçe ile nasıl film yapılır sorusuna iyi bir cevapŞimdilik bu kadar diyeyim ama emin olun ki yazacak o kadar şey varki sığmayacak. Fazla yazı yazmadığım için hatalarımı mahsur görün.


Bir sonraki Makale'de alacağım konu :

Günümüz Sinema Teklonojisi ve Türkiye

top