Matte Painting

A matte painting is a painted representation of a landscape, set, or distant location that allows filmmakers to create the illusion of an environment that would otherwise be too expensive to build or visit. Historically, matte painters and film technicians have used various techniques to combine a matte-painted image with live-action footage. At its best, depending on the skill levels of the artists and technicians, the effect is "seamless" and creates environments that would otherwise be impossible to film.

Matte Painting manzaranın resme aktarılmış bir sunumudur. Olağan üstü yerlerin hatta yapılması çok zahmet gerektiren ve dünya üzerinde olmayan görünümlerin Film yapımcılarına hayata geçirmeyi kolaylaştıran bir çizimdir.

Tarihsel olarak Matte Paintciler ve film teknisyenleri bir matte paint resmini canlandırmak için bir çok çeşitli yöntemler denemişlerdir. Bu sunumun iyisi ressamın ve teknisyenin tecrübesi ve bilgisine dayanır. Bu sanat katman katman çevre oluşturmak ile yapılır aksi taktirde film içine atmak imkansızdırSon zamanlarda populer patlama yaşanan bir cg alanı matte painting hakkında cgtalkda dikkatimi çeken 2 yazı gördüm ve paylaşmak istedim.Umarım yazanlar matte painting'in ne olduğu yada ne olmadığı konusunda fikir verir yeni başlamak isteyenlere.

Matte Painting - Environments only? diye sormuş arkadaş ve üstad jamie jasso cevaplamış

"yes matte painting is totally enviroments only, the techniques used in character texturing or anything else should not be called matte painting, actually the term is a traditional name no longer should be called like this, as dylan coles says it should be called digital enviroment creation or imagery"

"Evet matte paintingler tamamen çevre'dir, karakter dokulama yada bu tip herhangi bir boyama için kullanılan teknikler matte painting olarak nitelendirilmemelidir, aslında terim, geleneksel ismidir ve dylan cole'unda dediği gibi artık dijital çevre yaratma yada dijital çevre tasviri olarak adlandırılmalıdır."

Jaime Jasso, kaynak cgtalk digital matte forum

ikinci bir yazı, matte painting için photoshop almalı mıyım??? diye bir soru

"There's a popular misconception, even in this forum, that "matte painting" is defined by a singular process ("Buy yourself Photoshop and then do this..."). "Matte painting" has and always will be the process of filling in parts (or the whole) of an image that would be too costly to build at full scale on a movie set.

With that in mind, matte paintings can be anything: photos, 3d, 2d painting, even photos of hand-built miniatures, or any combination of those media. The goal is to make it scene appropriate and realistic.

- that's it. The only thing that's not appropriate is using someone else's copyrighted photos for commercial purposes (I see no problem using them for your own non-commercial practice artwork).

The matte painter's goal, as I see it, should be to have an ideal image in their mind (or roughed out on paper or screen), then use whatever tools are avaialble to create that image. If you feel the tools are holding you back from getting the results you seek, then consider switching or upgrading.

As for hardware, I use a mouse for 98% of my work, even "painted" work, though it seems most prefer tablets for this type of work. I find that when I'm doing a matte (or any matte-like image) that I'm generally doing a lot of selection areas and value and color adjustments, which I use a mouse for.

"Bu forumda bile çok genel bir yanlış anlama var, matte painting tek bir işlem gibi görülüyor, kendine bir photoshop al ve yap! Matte painting her zaman için, yapımı çok maliyetli olacak bir film setinin tamamının yada bir bölümünün doldurulması oldu ve olacakda.

Bu fikirle matte paintingler herşey olabilir, fotoğraf, 3d, 2d boyama, hatta elle yapılmış minik minyatürlerin fotoğrafları yada bu media'ların herhangi bir şekilde kombine edilmesi.Amaç ise yalnızca, sahneyi en yakın ve en gerçekçi yapmak.Yapımda dikkat edilecek tek şey, başkalarının üstüne
hakkı saklı materiallerin (fotoğraf) ticari işlerde kullanılmaması (kişisel ve ticari olmayan amaçlar için kullanılmasında bir sakınca görmüyorum)

Matte Boyayıcının amacı ise, grdüğüm kadarıyla, kafada net bir sahnenin oluşması (yada kağıtta veya ekranda karalanmış), ardından istenen araçlar ile bu sahnenin yapılması.Eğer kullandığınız araçlar sizi sonuçtan alıkoyuyosa değiştirmeyi yada upgrade'lemeyi düşünün.

Donanım olarak, ben işimin %98'inde, hatta "boyama" işlerimde bile, mouse kullanıyorum ki göründüğü üzre birçoğu bu tip işler için tablet kullanmakta.Anladım ki matte boyarken yada matte benzeri bir işle uğraşırken genel olarak, birçok alan seçiyorum, değer ve renk ayarları yapıyorum ve bunlar içinde mouse kullanıyorum."

Richard Green, kaynak cgtalk digital matte forum

0 yorum:

top